Son Haberler

MENGEN’DE 18 YIL ÖNCE ATILAN TEMELİN AKİBETİNİ KİM AÇIKLAYACAK

 


           Mengen’in Festivaller sayesinde elde ettiği kaznımlarda emeği geçenlere teşekkür ederek yazıma başlıyorum.

        18 Yıl önce Gentaş Fabrikası karşısında  festival töreninden sonra temeli atılan Lüks Restauranttan sadece toprağa karışmak üzere olan kalıntılar bulunuyor.O tarihte büyük umutlarla heyecanla ve vaatlerle atılan temel ne yazıkki zaman içinde olduğu gibi kaldı ve unutuldu.Bu günün yöneticileri,ilgilileri ve yetkililerinin araştırmasını istediğimiz temelin akibetinide okuyucularımızla ve Mengen Sevdalıları paylaşmak istiyoruz. 5 Ağustos 1995 tarihli Kaymakamlık yayın organı Mengen Birlik Gaztesindeki haber metnini yayınlıyoruz.


       “LÜKS RESTAURANTIN TEMELİ SAYIN BAKANIMIZ HALİL ÇULHAOĞLU TARAFINDAN ATILDI”


        Bomentur Birliği Eylül 1992 tarihinden Valimiz Sayın Yener RAKICIOĞLU’nun Mengen’e ziyareti sırasında Mengen Belediyesine yapmış olduğu tekliften sonra kurulmuştu.Birliğin amacı, Türk ağız tadını, damak zevkini dünyaya tanıtan Mengen’li aşçıların namına yakışır, Türk mutfağından örnekler verebilecek bir tesisi Mengen’e inşa etmekti.Bolu il Özel İdaresinin %60, Mengen Belediyesinin %40 hisse ile ortak olduğu Birlik yaptığı çalışmalar sonunda Gentaş fabrikasının karşısında Zonguldak karayolunun üze¬rinde bulunan kuşbakışı Mengen manzaralı arsaya lüks bir restaurant yapmaya karar verdi.600 m2 lik alana yapılacak olan inşaat 1995 birim fiatı ile 8.5 milyar liraya malolacak. 182 m2 lik kısmına 164 kişilik restaurant, 130 m2 lik kısmına ise 80 kişilik dinlenme salonu yapılacak olan tesisin temeli 5 Ağustos 1995 günü Bayındırlık ve iskan Bakanı Sayın Halil ÇULHAOĞLU tarafından törenle atıldı.
        Temel atma törenine Sayın Bakanımızın yanı sıra, valimiz Sayın Yener RAKICIOGLU, Milletvekilimiz Sayın Nazmi Çİ-LOĞLU, Bolu Beldiye Başkanı Necdet GÖREN, Mengen Kaymakamı Fuat ERGÜN, Mengen Belediye Başkanı Sadık ERDOĞAN ve çok sayıda davetli katıldı.
         Törende konuşan Sayın ÇULHAOĞLU “Aşçıları sayesinde adını dünyaya duyuran Mengen, buraya gelen turistlerin, mi-safirlerin beklentilerine bu tesisin yapımından sonra cevap verecektir. Biz elimizden geleni yaparız. Turizm Bakanlığıyla temasa geçilerek bunun yanına birde konaklama tesisi eklenirse daha iyi olur. Hayırlı, uğurlu olsun” dedi.
        Törende bir konuşmada Valimiz Sayın Yener RAKICIOGLU yaptı. “Bu tesis tamamlandığı zaman Türk mutfağının en güzel örnekleri burada sunulacaktır. Aşçılık okulu öğrencilerimizde burada deneyim kazanacaktır. Hayırlı uğurlu olmasını temenni ediyorum” dedi.
        Daha sonra tesisin temeline ilk harç Bayındırlık ve İskân Bakanı Sayın Halil ÇULHAOĞLU tarafından kondu. Mengen’lilerin en büyük dileği bu tesisin en kısa zamanda yapılarak hizmete girmesi.
Sinan GÖKDEMİR 


 


 


 
        

Comment here