Son Haberler

ANKARA’YA ‘BÜYÜK YÜRÜYÜŞ’ÜN 22.YILI


          Mengenlilerinde büyük madenci yürüyüşünde yer aldığı bölümleri bazı fotoğraflarla  hatırlatmak istiyoruz.


          Genel Maden İşçileri Sendikası (GMİS) Genel Başkanı Eyüp Alabaş, maden işçilerini, haklı ve meşru bir mücadele içinde olmaktan aldıkları güçle Türkiye demokrasi mücadelesine altın bir sayfa eklediğini bildirdi.
          Genel Maden İşçileri Sendikası (GMİS) Genel Başkanı Eyüp Alabaş, maden işçilerini, haklı ve meşru bir mücadele içinde olmaktan aldıkları güçle Türkiye demokrasi mücadelesine altın bir sayfa eklediğini bildirdi.Alabaş, sendikalarının önderliğinde madencilerin 1990’da başladıkları grevin ardından işverenin isteklerini kabul etmemesi nedeniyle 4-8 Ocak 1991’de gerçekleştirdiği Ankara yürüyüşünün yıl dönümü nedeniyle yaptığı yazılı açıklamada, maden işçileriyle Zonguldak halkının grev ve yürüyüşünün, Türkiye işçi sınıfına ve emekçilerinin yanı sıra demokrasi güçlerine ışık tuttuğunu belirtti.
Sendika olarak Zonguldak ve Türkiye adına verdikleri mücadeleyi, geçmişten aldıkları güç ve tecrübeyle sürdürmekte kararlı olduklarını ifade eden Alabaş, şunları kaydetti: “30 Kasım 1990 tarihinde Türkiye Taşkömürü Kurumu (TTK) iş yerlerinde başlayan grevimiz, aynı gün tüm aile bireylerinin ve kısa süre sonra tüm dostlarımızın katılımıyla bütün bir şehrin grevine dönüşmüş ve sonrasında da Türkiye’deki bütün demokrasi güçlerinin desteğini almıştır. Maden işçilerinin ve Zonguldak halkının haklı ve meşru mücadelesi tüm dünyada yankılanmış ama 12 Eylül askeri darbesinin getirdiği yasal engellere sığınan iktidarın duyarsızlığı tam 36 gün sürmüştür. Maden işçilerinin haklı talepleri karşısında hükümet, maden ocaklarının kapatılması tehdidini sürdürürken, sendikamız önderliğinde maden işçileriyle bölge halkı 4 Ocak 1991 tarihinde Zonguldak’tan Ankara yürüyüşünü başlatmıştır. Kar-kış demeden yollara çıkan yaklaşık 150 bin insan 5 gün boyunca yollarda, dağda, bayırda büyük bir kararlılık ve disiplinle sloganlarını haykırmış ve Bolu’nun Mengen ilçesinde kurulan barikat önünde tüm dünyaya sesini duyurmuştur. Maden işçileri, haklı ve meşru bir mücadele içinde olmaktan aldıkları güçle Türkiye demokrasi mücadelesine altın bir sayfa eklemiştir. Maden işçileriyle Zonguldak halkının grev ve yürüyüşü, ülkemiz işçi ve emekçileriyle tüm demokrasi güçlerine ışık tutmuştur. Biz üretmek, bölgemiz ve ülkemiz ekonomisine daha çok katkı vermek istiyoruz. TTK’ya sahip çıkmak herkesin görevidir. Siyasetçiler başta olmak üzere bölgemiz ve ülkemiz adına herkesi duyarlı olmaya, mücadelemize destek vermeye çağırıyoruz. Başta Rahmetli Genel Başkanımız Şemsi Denizer olmak üzere Büyük Madenci Yürüyüşü’nü gerçekleştirenleri, yürüyüşe katılanları, destek verenleri, saygı ve şükranla anıyorum. Aramızdan ayrılanlara Allah’tan rahmet diliyorum”
Bölge Haber: İbrahim TIĞ 

Comment here