Son Haberler

4.CUMHURBAŞKANI GÜRSEL’İN MENGEN’Lİ AŞÇISI VEFAT ETTİ

 


Durmuş SEVGİ ile 1995 yılında yapılan röportaj metni

         Merhum Cemal Gürsel’e aşçılık yapan Durmuş usta hem askerlik günlerini hem de Cemal Gürsel’in evinde aşçısı olarak çalıştığı günleri hiç unutamamış. Çünkü o kadar iyi, o kadar dürüst birine hizmet etmek her kişiye nasip olmaz, diyerek sözlerine başlıyor ve devam ediyor: “1928 yılında Demirciler Köyünde doğdum. 1948 yılında askerlik görevimi yapmak üzere Çanakkale’ye gittim. O sırada 2. ordu Kurmay Başkanı (Tümgeneral) olarak görev yapan Merhum Cemal Gürsel’in evine aşçı olarak gideceğimi duyduğumda çok heyecanlanmıştım. Nerden bilebilirdim ki ileride Cumhurbaşkanı olacağını.
O kadar iyi ve o kadar güler yüzlüydü ki, hatalarımızı bize en uygun bir dille söylerdi. Eşi Melahat Hanım çok olgun bir kadındı. Çocukları Ozdemir Bey askerde olduğu için benim kendilerine anne dememi istemişti. Ben de kendisine anne derdim.En çok severek yediği yemek tarhana çorbası ile piliç ızgara idi. Ayrıca mevsim sebzelerinide severek yerdi. Çok uyumlu bir aile idi. Birbirlerine karşı hep ricali konuşurlardı.
Eşimin rahatsızlığı nedeni ile bana üç ay izin verip köyüme yolladığı sırada kendisi Erzincan Kolordu Kumandanı olarak görevlendirilmişti. Benimde askerliğim bitmişti. Kendisini çok istememe rağmen çeşitli nedenler yüzünden bir daha ziyaret edemedim.”
Şu anda 67 yaşında olan Durmuş usta bazen mutfağa girip o günlerdepişirdiği lezzetli yemekleri tekrar yapıyor. Bu yemekleri yaparken merhum Cemal Gürsel’i ve Eşi Melehat hanımıda rahmetle anıyorum diyor.       Mengen ilçesi Demirciler Köyünden merhum Elvide Sevgi’nin eşi,Nur Sevgi,Fatma ve Güllü hanımın babaları Durmuş Sevgi 84 yaşında hayata gözlerini yumdu.Cenazesi Demirciler Köyünde kılınan kılınan ikindi namazının ardından aile mezarlığına defnedildi. Merhum Cumhurbaşkanı Cemal Gürsel’in aşçılığında yapan Sevginin 10 torunu bulunuyor.
 

Comment here